محفل شمع زینب(سلام الله علیها)

بسم الرب الحسین

استفتاء  امام خامنه ای

1 - حکم فقهی حضرتعالی درباره برهنه شدن در هنگام سینه زنی چیست ؟

جواب : در صورتى که نامحرم نباشد و مستلزم مفسده نباشد، برهنه شدن و سینه زدن جایز است .


2- خارج از حکم فقهی برهنه شدن توصیه حضرتعالی برای عزاداران چیست ؟ برهنه بشوند یا با پیراهن و زیر پوش سینه بزنند ؟

جواب : مناسب است با لباس عزادارى انجام بگیرد .

سوال: سینه‌زدن‌با بدن‌عریان‌در مجلس‌اباعبداللّه‌(ع‌) جائز است‌؟

 پاسخ: سینه‌زدن‌با بدن‌عریان‌اگر نامحرمی‌او را نبیند و باعث‌گناه‌نشود، اشکالی‌ندارد، گرچه‌بر زن‌حرام‌است‌به‌بدن‌مرد نامحرم نگاه‌کند. بر مرد واجب‌نیست‌جز موارد ضرورت‌را بپوشاند ولی‌از نظر اخلاق‌بهتر است‌بدن‌خود را در معرض‌دید نامحرمان‌قرار ندهد.

 سوال: آیاسینه زنی در ماه محرّم در حالی که بدن قرمز شود اشکال دارد؟

 پاسخ:عزاداری برای سالار شهیدان و بزرگ داشت آن واقعه حزن انگیز و اظهار محبّت به خاندان عصمت وطهارت امری پسندیده و لازم است و به فرمودهء امام خمینی (ره ) از افضل قربات است و باعث خشنودی خدامی شود.

 سینه زدن و زنجیر زدن برای عزاداری گرچه جای آن سرخ شود اشکالی ندارد و از ثواب بالایی برخوردار است ,مشروط بر آن که موجب ضرر مهم و اضرار بر نفس نباشد

 سوال: آیا همه علما "شور زدن" را در سینه زنی حلال می‏دانند؟

 پاسخ: شور زدن از اصطلاحات خاص عزاداری و نوحه خوانی است. وقتی سینه زنی یا زنجیر زنی به نقطه اوج خود می‏رسد، ریتم حرکت‏ها و صداها سریعتر و پرشورتر می‏شود. فقها این گونه عزاداری را جایز می‏دانند و نهی خاصی از ناحیه فقها در این خصوص وارد نشده است. امروزه این حالت در عزاداری‏ها رایج و متعارف است.

 سوال: طبق فتوای آیت الله بهجت سینه زدن و عزاداری کردن با بدن برهنه در جایی که نامحرم نباشد ، چه حکمی دارد؟

پاسخ: سینه زدن و عزاداری برای حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و اصحاب با وفایش، از افضل قربات است و ثواب دارد، گرچه بر اثر شدّت عزاداری پوست بدن سرخ شود.

سوال: آیا برهنه شدن هنگام عزاداری در مسجد یاحسینیه یا جای دیگر اشکالی دارد؟

 پاسخ: برهنه شدن هنگام عزاداری و سینه زدن یا زنجیر زدن اشکالی ندارد، ولی اگر در جایی است که زنان نامحرم مشاهده می کنند، بهتر است بدن پوشیده باشد. اگر بداند از دیدن بدن او دیگران به گناه می افتند، از باب "ولا تعاونوا علی الاثم والعدوان"، (بر گناه و دشمنی کمک نکنید) برهنه شدن جائز نیست.

 سوال: بیرون آوردن پیراهن و لخت شدن در عزاداری چگونه است؟

 پاسخ: اشکالی ندارد،‌ولی بر زنان لازم است از نگاه کردن خودداری کنند

 سوال: مداحی‏های امروزی همراه با هروله است. آیا مجاز به حضور در این مراسم هستیم؟

 پاسخ:مداحی‏های همراه با هروله (مانند تکان دادن دست و حرکت پا در مراسم عزاداری خوزستان) اشکال ندارد و حضور در این مجالس جایز است.

 سوال: استعمال طبل و سنج در عزاداری چه حکمی دارد؟

 پاسخ:استعمال آلات مشترکه مانند طبق وسنج در مراسم عزاداری به نحو غیرلهوی اشکال ندارد،

سوال: لخت شدن به هنگام سینه‏زنی برای ائمه اطهار در مکان‏های مختلف چگونه است؟

پاسخ:سنّت سینه‏زنی که به طرز فوق انجام گرفته شایسته هیچ گونه مخالفت با آن نیست. ولی در مورد مذکور بر زنان لازم است از نظر کردن خودداری کنند.

سوال: در مراسمات عزاداری افراد عریان شده و هروله می‏کنند. آیا این کار به نظر و عقیده شما درست است یا خیر؟ همچنین در مراسمات مولودی و عروسی‏ها کف زدن چه حکمی دارد؟

پاسخ:به همان نحوی که مردم متعهد و متدین به مذهب شیعه انجام می‏دهند، به طوری که موجب وهن مذهب هم نشود اشکال ندارد.

 کف زدن به نحو متعارف اگر مفسده‏ای بر آن مترتب نشود اشکال ندارد. به طور کلی کف زدن فی نفسه به نحو متعارف در جشن‏ها و اعیاد یا برای تشویق و تأیید و مانند آن اشکال ندارد، ولی بهتر است فضای مجالس دینی

به خصوص مراسمی که در مساجد و حسینیه‏ها و نمازخانه‏ها برگزار می‏شود با ذکر صلوات و تکبیر معطر شود تا انسان به ثواب آنها برسد.

سوال: آیا برای سینه زدن لخت شدن اشکال دارد؟

پاسخ: برای مردها در حد متعارف اشکال ندارد.

سوال: سینه زنی اگر موجب سرخی یا کبودی پوست شود چه حکمی دارد؟

 پاسخ: در صورتی که موجب ضرر و مفسده نباشد، اشکال شرعی ندارد؛ لیکن بهتر است عزاداری برای حضرت سیدالشهدا(ع) با شیوه‏های معقول و همراه با پیام فرهنگی نهضت عاشورا، برگزار شود.

سوال: آیا زیاده روی در عزاداری ها مثلا محکم سینه زدن به حدی که به بدن آسیب می رسد صحیح است ؟

 پاسخ: اگر موجب ضرر معتنابه (قابل توجه) نباشد اشکال ندارد.{

سوال: 1 - آیا سینه زنی در مولودی مشکل دارد ؟

 پاسخ: ج1- اشکال ندارد .

 اکثر اوقات در مجالس جشنهایی که، برای میلاد ائمه (علیهم السلام ) برگزار می شود شرکت می کنیم، معمولا درآخر مجلس نیز عزاداری برای امام حسین(علیه السلام ) می کنند ویا ذکر مصیبت می خوانند، آیا درست است ویا ائمه ناراحت نمی شوند که درشب تولد ذکر مصیبتی خوانده شود ؟

پاسخ: 1 - در فرض سؤال اشکال ندارد، درست است که ائمه (علیهم السلام ) فرموده اند :در شادیهای ما شاد باشید و در مصائب ما ودر غم ما غمگین باشید.

 ولی اینقدر مصائب ائمه( علیهم السلام ) زیاد است که هر کاری انجام بدهیم باز هم مصائب ائمه(علیه السلام ) فراموش نشدنی است.

  مرحوم آیت الله العظمی تبریزی

 ۱۹۹۴- آیا لخت شدن و سینه زدن به گونه ای که سینه عزادار قرمز شود یا گاهی خون ریزی کند جایز است؟بسمه تعالی. مانعی ندارد. و الله العالم

 ۱۹96- آیا سینه و زنجیر زدن در مراسم عزاداری ائمه (ع) در صورتیکه بدن سرخ شده و یا زخم شود جایز است؟بسمه تعالی. مانعی ندارد. و الله العالم

۱۹۹۶- آیا برای عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) جایز است با بدن عریان و به صورت شدید سینه زنی شود و بدن قرمز شود؟بسمه تعالی. مانعی ندارد. و الله العالم

۲۰۱۲- سینه و زنجیر زدن در عزاداریها بصورتی که به کبود شدن و حتی جاری شدن خون از بدن بیانجامد چه حکمی دارد؟

بسمه تعالی. مجرد کبود شدن در صورتیکه ضرر کلی در بین نباشد مانعی ندارد. و الله العالم

  آیت الله العظمی صافی گلپایگانی

 س: آیا گریه کردن زنها با صدای بلند در مجالس عزای ائمه اطهار بخصوص حضرت سید الشهداء (ع) با توجه به حضور مردان نامحرم در مجلس مذکور جایز است؟بسمه تعالی. اشکال ندارد.

 س: چاک زدن گریبان و بر سر و صورت زدن در مصیبت امام حسین (ع) حکمش چیست؟

بسمه تعالی. بر سر و صورت زدن و گریبان چاک زدن در مصیبت آن بزرگوار مانعی ندارد.

 س: خراشیدن صورت در مراسم عزاداریبرای امام حسین (ع) در صورتیکه منجر به کنده شدن پوست و گوشت و جاری شدن خون شود چه حکمی دارد؟

بسمه تعالی. در صورتیکه ضرر معتد به نداشته باشد اشکال ندارد.

س: آیا ملاک صحیح در کیفیت عزاداری و سینه زنی به همان شیوه ای که در قدیم مرسوم بوده می باشد و سینه زنی به صورتی که دور می چرخند و به هوا می پرند چه حکمی دارد؟ج: اشکالی ندارد ولی باید مواظب باشد وقار عزاداری مخدوش نشود.

س: آیا سینه زنی بصورتیکه از کمر به بالا برهنه شوند در عزاداری سید الشهداء (ع) جایز است؟بسمه تعالی. اگر مستلزم به نگاه نامحرم نباشد اشکال ندارد.

س: سینه‌زنی، زنجیرزنی و یا به سر و صورت کوبیدن در خلال عزاداری بطوریکه موجب صدمه مثلاً مجروح‌شدن و یا سرخ ‌شدن می‌شود، چه حکمی دارد؟بسمه تعالی. اگر صدمه معتد به نباشد اشکال ندارد. ادامه دارد....

[ ۱۳٩۱/۸/۱٦ ] [ ۱۱:٠۸ ‎ق.ظ ] [ کلب العباس ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

نويسندگان
صفحات اختصاصی
امکانات وب
//Ashoora.ir|Live Begins بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیم اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً

... ...

روزشمار غدیر
روزشمار فاطمیه
زیارت عاشورا